Ikona wniosków Jasielski Budżet Obywatelski na 2022 rok

Jasielski Budżet Obywatelski na 2022 rok

Jasielski Budżet Obywatelski to proces partycypacji społecznej, w którym mieszkańcy decydują o tym, na co wydawać wydzielone na ten cel środki z budżetu Miasta Jasła.

Data zakończenia: 2022-01-30

Szczegóły projektu

 

Tytuł

Książki przez całą dobę - książkomat dla mieszkańców Jasła

numer

2

Krótki opis projektu

Projekt zakłada zakup, montaż i późniejszą obsługę książkomatu.

Szczegółowy opis projektu

Jaślanie czytają. Z pasji, z potrzeby, dla przyjemności, z konieczności. Kupują książki, pożyczają w bibliotece, czytają tradycyjnie na papierze, słuchają i czytają w telefonach. Wielu mówi: czytałbym/czytałabym więcej, tylko mam tak mało czasu. Obecna pandemia wielu mieszkańcom przypomniała o książkach, ale niestety wielu też utrudniła do nich dostęp, gdy z powodu obostrzeń zamknięte zostały biblioteki, lub zmuszone były działać w reżimie sanitarnym. Rozwiązaniem dla wszystkich czytających jest książkomat. Książkomat, czyli urządzenie, które wygląda jak paczkomat, ale jest dedykowane właśnie tym, którzy chcą czytać - spięte z systemem bibliotecznym lokalnej biblioteki, umożliwiające bezpośrednie zamawianie książek w katalogu bibliotecznym i odbieranie ich ze skrytki w dogodnym czasie. Jest dla tych, którzy chcą wygodnie dostać książki, ale niekoniecznie je kupować, dla pasjonatów nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, ale przede wszystkim dla czytelników, którzy z różnych powodów nie mogą skorzystać z biblioteki - wypożyczyć lub zwrócić książki czy audiobooki - w godzinach jej otwarcia. Dla wszystkich mieszkańców w wypadku kolejnych fal pandemii i ponownego zamknięcia instytucji kultury, bądź innych utrudniających dostęp do bibliotek obostrzeń - bo książkomat umożliwia bezkontaktową obsługę czytelnika i może działać poza godzinami otwarcia biblioteki.
Książkomat zapewnia dostęp do książki i czytelnictwa wszystkim mieszkańcom, jest darmowy, obsługiwany kartą biblioteczną, z możliwością skorzystania przez całą dobę, co jest niezwykle ważne dla osób, które ze względu na pracę lub inne zobowiązania nie mogą przyjść do biblioteki w godzinach jej otwarcia. Zlokalizowany na poziomie ulicy, bez barier architektonicznych, spełnia wymogi dostępności i ułatwia korzystanie z zasobów biblioteki osobom ze szczególnymi potrzebami. Przewidywana liczba skrytek w urządzeniu to 20-30.

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu

Ułatwienie dostępu do książki i wiedzy, podnoszenie jakości usług związanych z dostępnością kultury, wpisanie się w ideę ?smart city?, miasta przyjaznego i wygodnego dla mieszkańców.

Zarejestrowany przez

Mateusz Smyka

2021-07-05, 15:05

Współautorzy

Paweł Matusz

Wysłany

2021-07-05, 15:05

Głosów poparcia

32

Liczba oddanych głosów w trakcie głosowania

53

Lokalizacja

Teren w najbliższym otoczeniu Jasielskiego Domu Kultury

Szerokość: 49.74429854732446

Długość: 21.472848891510026

Adres strony projektu

Brak

koszty

 

Pozycje kosztowe projektu


# Nazwa Opis Kwota brutto
1 Zakup i montaż książkomatu 194000,00
Całkowita wartość projektu 194000,00

Aktualny stan procedowania

 

operacje


# Nazwa Opis Autor Czas zdarzenia
1 Przedłożenie do urzędu Projekt został wysłany do urzędu. Mateusz Smyka (z korespondencji) 2021-07-05, 15:05
2 Publikacja projektu Projekt został opublikowany w systemie. Mateusz Smyka 2021-07-06, 8:30
3 Merytoryczna akceptacja projektu Projekt uzyskał akceptację Zespołu Oceniającego propozycje projektów. Mateusz Smyka 2021-08-13, 11:07

Załączniki

 

Załączniki do projektu


Brak załączników

Do góry